Diskuse-rybičky
Něco o rybičkách:
Český název: Bojovnice pestrá
Latinský název: Betta splendens
Čeleď: Lezounovití - Belontiidae
Původ: Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva, Borneo, Vietnam a Thajsko
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 30°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19° dGH
Agresivita: zvláště samečci jsou velmi agresivní a to hlavně vůči sobě navzájem (pokud je jich v akvárku více)
Charakteristika: V dnešní době byly vyšlechtěny už téměř všechny barvy. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, než zůstane pouze jeden sameček (odtud plyne název bojovnice). Většinou ale vyčerpáním zemře i druhý sameček. Doporučuje se chovat jednoho samečka a několik samic. Nepotřebují vytváření kyslíku, protože jsou to labyrintky a dýchají i kyslík z ovzduší. Do společné nádrže se moc nehodí, jsou spíše samotáři. V opravdu velkých akváriích se můžou chovat dva samci, jsou to však jen akvária nad 700 l. Nechovají se s velkoploutvými rybami.
Pohlavní dimorfismus: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. U závojnatých forem mají samečci vyšlechtěné dlouhé ploutve.
Rozmnožování: Samec staví v době rozmnožování poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10x10 cm. Tyto bublinky tvoří v ústech a obaluje je slinami, takže nepraskají a drží pohromadě. Při svatebních hrách samec předvádí na odiv své ploutve. Vlastní tření se odbývá pod pěnovým hnízdem. Jikry vypuštěné samičkou jsou těžší než voda a tak klesají ke dnu. Odtud je pak sameček vybírá a vkládá do pěnového hnízda. Plůdek se líhne za 24 - 36 hodin. Až do rozplavání ho samec pečlivě hlídá. Protože se sameček o jikry stará sám, doporučuje se samičku odlovit. Po 5 - 6 měsících jsou rybky plně vyspělé a schopné rozmnožování. Pokud samička nemá o třtění zájem může ji sameček uhonit až k smrti. Mladé bojovnice mají po vylíhnutí opatrně přelovit jinam, jinak by je samec sežral.
Český název: Neonka červená
Latinský název: Paracheirodon axelrodi
Čeleď: Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Venezuela, Kolumbie, Brazílie, Rio Negro
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7 pH
Doporučená tvrdost vody: 3 - 8° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, hejnová rybička
Charakteristika: Čilá rybička, která se ráda sdružuje v hejnu ve volných prostorách mezi rostlinami. Pokud je akvárium přesvětlené, nebo málo osázené rostlinami (pokud je dno světlé), tak jsou její barvy pouze naznačeny.Také pokud jich je málo,jsou ve stresu a jsou nachylnější na nemoce více,než jsou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a štíhlejší, samička je většinou plnější v bříšku
Rozmnožování: Rozmnožují se volně ve vodě -> nepotřebují rostliny. Při každém tření vypudí samice 4 - 6 jiker, které oplozeny samcem klesají ke dnu. Asi po 20 hodinách se vylíhne plůdek, který se do pěti dnů rozplave. Růst plůdku je rychlý - po třech až čtyřech týdnech jsou malé rybky 15 - 20 mm dlouhé a stejně zbarvené jako jejich rodiče. Plůdek přijímá normální potravu.
Český název: Závojnatka čínská
Latinský název: Carassius auratus auratus var. bicaudatus
Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Původ: Čína
Maximální velikost: 10 cm
Vhodná teplota: 22°C-25°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 9 - 12 °dGH
Agresivita: mírumilovná rybička
Charakteristika: Patří do řádu zlatých rybek, je to závojová odrůda karase zlatého (carassius auratus auratus). Tyto ryby nedokonale tráví a proto je třeba silné vzduchování a intenzivní filtrování vody . Vodu často vyměňujte. Přežijí i v teplotě 10 - 26 °C. Je vyšlechtěno několik forem této rybky, například nebehledka, kometa, lví hlava, teleskopka (demekin) - ta se pozná podle zvětšených očí a dvojité ocasní ploutve a jiné. Jejich chovu věnujínesmírnou péči hlavně v Číne a Japonsku. Z každého výtěru je i několik tisíc kusů potomků. Přesto vyroste jen malé procento prvotřídních jedinců. Většina potomstva má snahu vracet se k divoké formě tvarem i zbarvením.
Pohlavní dimorfismus: Samec má v době tření třecí vyrážku (bílé tečky) na hlavě a krytu žaber. Samice je zavalitější a má dva řitní otvory, kdežto sameček má pouze jeden.
Rozmnožování: Jikry rozptylované závojnatka se rozmnožuje v cca 25°C.
Komentáře
Přehled komentářů
Nevíte někdo prosím jaké hodnoty vody zjišťovat v mořském akváriu? Základní testry mám a ráda bych dokoupila další na www.hanna-cz.cz
Hodnoty vody
(Markétka777, 10. 4. 2014 22:57)